Målvaktsträning
Vi har målvaktsträning en gång i veckan på Söndagar 20:00-21:00 på Lilla Isen. Här får du som målvakt träna din teknik i lugnt tempo med fokus på kvalitet före kvantitet. Genom att repetera samma situationer flera gånger får du möjlighet att testa olika lösningar och utveckla ditt spel.
Träningen utgår från våra ledord:
- Glädje
- Blicken – spelförståelse
- Tävla på alla puckar
Vi har också ett stort fokus på skridskoteknik, eftersom god skridskoåkning är grunden för att utvecklas som målvakt.
Vårt mål är att skapa spelglädje och ge alla målvakter bästa möjliga förutsättningar att utvecklas utifrån sin egen nivå. Genom teknikträning, ökad spelförståelse och en tydlig utvecklingsplan vill vi hjälpa Lund Giants målvakter att ta nästa steg, från ungdomshockey till junior- och seniorverksamhet.
Alla Lund Giants målvakter från U12 och äldre erbjuds att delta regelbundet i målvaktsträningarna.
Så anmäler du dig
Inbjudningar skickas ut via SportAdmin. Svara på inbjudan i tid så att vi kan planera träningen på bästa sätt.
Skytt? Vi behöver också duktiga skyttar på våra träningar. Mejla [email protected] för att komma med på vår skyttlista. Tänk på att träningen är till för målvakternas utveckling, men som skytt får du samtidigt en bättre förståelse för hur en målvakt tänker, vilket kan hjälpa dig att bli en bättre målskytt.
Patrik Tillerkvist
Huvudansvarig Målvaktstränare













